Historia skoków spadochronowych
Skoki ze spadochronem nie są domeną ludzi nam współczesnych. Eksperymenty z nimi rozpoczęto już ponad dwieście lat temu. Już Leonardo da Vinci zaprojektował pierwszy spadochron, którego wymiary były zbliżone do współczesnego. Matematyczną teorię opracował w 1710 roku Isaac Newton.
Ewolucja spadochronu
W 1785 roku Jean Pierre Blanchard przeprowadzał na psie testy samodzielnie zbudowanego spadochronu. Niestety, 21 listopada 1785 roku, na wysokości 1000 m balon został uszkodzony. Chcąc się ratować, Jean Pierre musiał skorzystać ze swojego urządzenia. W ten sposób mężczyzna stał się pierwszym człowiekiem, któremu spadochron uratował życie. Autorem nazwy spadochronu, która funkcjonuje np. w języku angielskim(„parachute”), był Sebastian Lenormand, który w 1783 roku wykonał pierwszy skok z wieży obserwatorium. Kolejny kamień milowy stanowił rok 1797, w którym Andre Garnerin skonstruował spadochron nie posiadający żadnych usztywnień, dzięki czemu był on dużo wygodniejszy. Do czasu następnego usprawnienia w budowie spadochronu musiało minąć prawie sto lat. W roku 1890 Paul Lattemann jako pierwszy złożył linki i czaszę w pakiet, który rozwijał się i był podwieszony do kosza balonu. Od tego momentu pozostał już tylko krok do opatentowania przez przez Gleba Korielnikowa spadochronu plecakowego w 1911 roku. Było to urządzenie, które już w znacznym stopniu przypomina to, jakie znamy dzisiaj.
Rozwój sportu spadochronowego
Bardzo szybko dostrzeżono militarne zastosowanie spadochronów, dlatego przez pierwsze kilka lat, były one uznawane za przedmioty typowo wojskowe. Całe szczęście, szybko uświadomiono sobie, że skakanie to także świetna zabawa. Dzięki temu już w 1919, w USA, przeprowadzono pierwsze zawody sportowe na celność lądowania. Na podobne wydarzenie w Europie trzeba było jeszcze poczekać. Zawody odbyły się w Rzymie w 1922 roku. W Polsce sport spadochronowy potrzebował jeszcze więcej czasu. Dopiero w 1936 roku Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej zbudowała pierwszą wieżę spadochronową. Obiekt mieścił się w warszawskiej dzielnicy Legionowo. Do znacznych dat w historii tego sportu w Polsce trzeba zaliczyć także pierwszy skok ze spadochronem w Polsce po zakończeniu wojny. Odbył się on 3 czerwca 1935 roku, a wykonał go Tadeusz Litwicki. 1948 to rok zorganizowania pierwszego, powojennego kursu spadochronowego. W 1951 roku otworzone zostało Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu. Na rok 1949 przypadły pierwsze Krajowe Zawody Spadochronowe.
Ciąg dalszy nastąpi