Jak komunikować się podczas skoku ze spadochronem?
W końcu zdecydowałeś się na swój pierwszy skok spadochronem? Musisz więc się udać do “manifestu”. Czym on jednak tak właściwie jest? Spokojnie, slang doświadczonych spadochroniarzy niejednego początkującego wprowadził w niemałe osłupienie. W tym artykule przedstawiamy kilka podstawowych zwrotów, które warto znać zanim przystąpisz do swojego pierwszego skoku spadochronem. Dzięki naszemu małemu słownikowi slangu o wiele lepiej będzie Ci zrozumieć o czym mówi coach podczas “briefingu”.
Zacznijmy od początku – manifest przed skokiem
Tajemniczy “manifest”, o jakim wspomnieliśmy na samym początku artykułu, to nic innego jak sekretariat-recepcja. To tam kierujemy swoje pierwsze kroki, kiedy jesteśmy zdecydowani na naszą przygodę życia. Po udanej rejestracji, czeka nas z kolei, również wspomniany wcześniej “briefing”. Tym słowem spadochroniarze określają odprawę. Na niej dowiadujesz się wszystkich istotnych informacji – poznajesz zasady, jakich trzeba się trzymać, aby skok był w pełni udany i bezpieczny.
Jaką jesteś cyfrą?
Takie pytanie może zadać z ciekawości bardziej doświadczony współtowarzysz skoku ze spadochronem. Pytanie to oczywiście nie ma nic wspólnego z ezoteryczną numerologią! Jest to pytanie o to, ile razy dotychczas już skakałeś i który to już Twój kolejny raz. Nie musisz się wstydzić mówienia, że jesteś “jedynką”, doświadczeni spadochroniarze chętnie Cię wesprą zanim rzucisz się w objęcia przestworzy.
Jakie jeszcze inne pojęcia warto znać?
“Kolejność wyjścia” z całą pewnością najłatwiej będzie ci zrozumieć – jest to termin określający kolejność skoku ze spadochronem. Czas pomiędzy jednym sokiem, a drugim to z kolei separacja. Okres ten wynosi od kilku do kilkunastu sekund. Jednym z najbardziej stresujących momentów to “stand by”, czyli chwila, kiedy stoimy w samolocie przed otwartymi przestworzami, czekając, aż przyjdzie nasza kolej na oddanie skoku.
Wszystkie te pojęcia to ledwie ułamek całego słowniczka slangu, jakim posługują się spadochroniarze. Niemniej pojęcia wskazane w artykule warto znać przy swoim pierwszym skoku. Pomogą Ci w lepszym zrozumieniu, co tak właściwie się wokół Ciebie dzieje.