Rekordy w sporcie spadochronowym
Akrobacja zespołowa RW
Z czasem dyscyplina spadochroniarska opierająca się na indywidualnych zmaganiach ewoluowała, stając się również sportem grupowym. W trakcie zawodów zespół ma za zadanie prawidłowo wykonać jak największą liczbę figur z nakazanych puli oraz sekwencji. Na ich wykonanie mają wyznaczony czas.
Liczba członków drużyny
Zależnie od wariantu, akrobacja zespołowa RW może być wykonywana w cztero-, ośmio- lub szesnastoosobowym zespole. Zależnie od liczby członków w drużynie, wysokość skoku oraz czas na wykonanie wszystkich figur jest inny.
W przypadku, gdy w akrobacji biorą udział cztery osoby, wysokość skoku wynosi 3050 metrów, a czas pracy to 35 sekund. Dla grup liczących osiem lub szesnaście osób wysokość skoku oraz czas na wykonanie figur są takie same i wynoszą 3800 metrów oraz 50 sekund. Grupy skoczków mogą być także znacznie większe. W praktyce liczba uczestników nie jest ograniczona, a rekord Polski to aż 100 osób tworzących wspólną figurę.
Poza osobami wykonującymi figury, członkiem drużyny jest także kamerzysta. Jest to bardzo ważne, ponieważ to zespół skoczków odpowiada za to, by nagranie było wystarczająco czytelne, a figury odpowiednio zaprezentowane.
Akrobacja zespołowa na otwartej czaszy spadochronu CRW
Akrobacje na otwartej czaszy, inaczej zwane canapingiem, budzą duże zainteresowanie, ponieważ figury stworzone przez skoczków prezentują się wprost spektakularnie. Podczas uprawiania tej dyscypliny, skoczkowie wykonują wspólnie odpowiednie figury na otwartych czaszach.
Podobnie jak w przypadku akrobacji zespołowej, akrobacja na otwartej czaszy spadochronu może być wykonywana w grupach składających się z różnej liczby zawodników. Mogą uprawiać ją pary oraz grupy składające się np. czterech lub ośmiu osób. W rzeczywistości liczba członków jest nieograniczona
Tutaj również kluczowe jest prawidłowe wykonanie jak największej liczby figur oraz sekwencji z puli w wyznaczonym czasie. W tym jednak przypadku wszystko odbywa się po otwarciu czaszy spadochronu. To sprawia, że dyscyplina jest dużo trudniejsza, wymaga dużo więcej wysiłku oraz koncentracji.